emer

Co z nami – emerytami?

Wkraczasz właśnie na etap złotej jesieni swojego życia i zdecydowałeś się, aby spędzić ją w Hiszpanii? Wspaniale! Witamy na pokładzie pełnym Słońca i dobrego wina. Zanim jednak wygodnie usiądziesz na leżaku, warto zapoznać się z kilkoma faktami dot. ubezpieczenia zdrowotnego, jak i samej emerytury. Ubezpieczenie zdrowotne dla Emeryta przebywającego na terytorium Hiszpanii.

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym nr 883 z 2004r. oraz rozporządzeniem wykonawczym do tego aktu nr 987 z 2009r. – obywatel UE ma prawo do swobodnego przemieszania się i osiedlania na terytorium UE wraz z zachowaniem przysługujących mu świadczeń. Jeżeli osoba, która ma status emeryta w Polsce, chce przenieść się na stałe do Hiszpanii i nie będzie podejmować pracy zarobkowej, wówczas ma dwie drogi:

1) Udać się do NFZ i wyrobić sobie kartę EKUZ, która dla emerytów ma ważność pięciu lat, bądź

2) Udać się do ZUS i poinformować o zmianie adresu zamieszkania. Pobrać od ZUSu zaświadczenie o dopełnieniu tej formalności, a następnie z tym zaświadczeniem iść do NFZ i złożyć wniosek S1 (stare E121).

Zastanów się jednak, jak często będziesz wracać do Polski. Ma to znaczenie przy wypłacaniu ubezpieczenia. Kancelaria świadczy usługi w tym zakresie i jest w stanie ocenić, która droga będzie dla Ciebie dogodniejsza.

A co z emeryturą?

Jeżeli chodzi o wypłacanie świadczeń emerytalnych, to zachowujesz to prawo, mimo wyjazdu poza granicę RP. Jeżeli pracowałeś kilka lat w Hiszpanii czy w innym kraju, to również tam składasz wniosek o wypłacanie świadczeń emerytalnych. Nie ma przeciwskazań do pobierania dwóch emerytur. Warto jednak pamiętać, że jeżeli jako emeryt podejmiemy pracę na terytorium Hiszpanii, wówczas zmienia się droga ubezpieczenia zdrowotnego.

Adrianna Budysz


Możliwość komentowania została wyłączona.